неделя, 24 февруари 2013 г.

Истината за холестерола – част V

Отново благодарение на kameloth и yulinga - петата част от поредицата за холестерола на д-р Питър Атия:



В предишните части на тази поредица (част1, част2, част3 и част 4) коментирахме следните 6 общи представи:
# 1 – Какво представлява холестеролът?
# 2 – Каква е връзката между холестерола, който ядем, и холестерола в тялото ни?
# 3 – Лош ли е холестеролът?
# 4 – Как холестеролът се предвижва из нашето тяло?
# 5 – Как се измерва холестеролът?
# 6  Как холестеролът всъщност предизвиква проблеми?
В  този пост ще продължим да разясняваме въпроса с помощта на следващата обща представа:
# 7 – Има ли значение размерът на LDL– частицата?
Бързо припомняне на основните положения от предишните постове (за тези, които имат нужда от такова):
1.                                      Холестеролът е поредната “модерна” органична молекула в тялото ни, но с интересна особеност: ние го ядем, ние го произвеждаме, ние го складираме и ние го изхвърляме - всичко това в различни количества.
2.                                      Запасът от холестерол в тялото ни е от съществено значение за поддържане на живота. Без холестерол няма живот.
3.                                      Холестеролът съществува в 2 форми: неестерифициран (НХ) и естерифициран (ХЕ). В зависимост от това в каква форма е, ние можем да го абсорбирате или не, да го съхраняваме или не (наред с други неща).
4.                                      По-голямата част от поглъщания чрез храната холестерол е във формата на ХЕ. Той не се абсорбира, а се отделя чрез червата ни (т.е. напуска тялото ни в изпражненията). Причината за това е, че този холестерол не само трябва да бъде деестерифициран, но се конкурира за усвояване със значително по-големи количества от НХ, доставян чрез жлъчния канал.
5.                                      Реабсорбцията на холестерола, който синтезираме в нашия организъм (т.е. ендогенно произведения холестерол), е доминиращият източник на холестерол в тялото ни. Това означава, че по-голяма част от холестерола в нашето тяло е произведена от самото него.
6.                                      Процесът на регулиране на холестерола е много сложен и многостранен, с няколко нива на контрол. Едва засегнах подвъпроса за абсорбцията, но синтезирането е също сложно и подлежи на строга регулация. Ще откриете, че синтезът и абсорбцията са силно свързани помежду си.
7.                                      Поглъщането на холестерол с храната има много малко влияние върху нивата на холестерол в нашия организъм. Това е факт, а не мое мнение. Всеки, който ви казва нещо различно, в най-добрия случай е невежа по тази тема. В най-лошия случай действа преднамерено като шарлатанин. Преди години от канадските Насоки за здравословно хранене беше премахнато ограничението за прием на холестерол с храната. Останалата част от света, особено САЩ, има да наваксва в тази насока. За да се запознаете с важен източник по темата, моля, вижте тук.
8.                                       Холестеролът и триглицеридите не се разтварят в плазма (т.е. те не се разтварят във вода), поради което се определят като хидрофобни.
9.                                      За да бъдат пренесени из нашето тяло, да речем, от черния дроб към коронарната артерия, те трябва да бъдат пренесени от специален обвит с протеин транспортен съд, наречен липопротеин.
10.                                 Когато тези "кораби", наречени липопротеини, напуснат черния дроб, те претърпяват процес на съзряване, при който се освобождават от голяма част от своя триглицериден товар под формата на свободна мастна киселина и така стават по-малки и по-богати на холестерол.
11.                                 Специални протеини, наречени апопротеини, играят важна роля в предвижването на липопротеините из тялото и улесняват взаимодействието им с други клетки. Най-важните от тях са тези от класа ApoB, намиращи се на VLDL, IDL и LDL частиците, и тези от класа apoA-I, повечето от които са разположени на HDL частиците.
12.                                  Холестеролният транспорт в плазмата се осъществява и в двете посоки - от черния дроб и тънките черва към периферията и обратно към черния дроб и тънките черва.
13.                                  Основната функция на ApoB съдържащите частици е да пренасят енергия (триглицериди) до мускулите и фосфолипиди до всички клетки. Техният холестерол се пренася обратно към черния дроб. ApoA-I съдържащите частици пренасят холестерол до стероидогенните тъкани, към адипоцитите (орган за съхранение на холестеролен естер) и в крайна сметка обратно в черния дроб, червата или в стероидогенна тъкан.
14.                                  Всички липопротеини са част от транспортната система на липиди на човека и работят в хармонично единство за ефективното придвижване на липидите. Както вероятно сте започнали да схващате, моделът на трансфер е изключително сложен, а липопротеините постоянно обменят своето ядро и липидите на повърхността си.
15.                                  Измерването на холестерола обаче претърпява драматична еволюция през последните 70 години, като в основната на прогреса са технологичните нововъведения.
16.                                  В момента повечето хора в САЩ (и по света) се подлагат на стандартното липидно изследване, което измерва директно само TC, TG и HDL-C. LDL-C се измерва, а най-често се изчислява.
17.                                  Все пак съществуват по-разширени тестове за измерване на холестерола, чрез които директно се измерва LDL-C (въпреки че никой от тях не е стандартизиран), заедно с холестеролното съдържанието на други липопротеини (например VLDL, IDL) или на липопротеинови подчастици.
18.                                  Най-често използваният и официално препоръчваният тест, който може да измери броя на LDL частиците,  е ЯМР на аполипопротеин В или на LDL-P, който е част от ЯМР липидния профил (LipoProfile).  ЯМР може да измерва размера на LDL и на други липопротеинови частици, което е ценно за прогнозиране на инсулиновата резистентност при нелекувани с лекарства пациенти (т.е. такива, които не са на понижаващи холестерола лекарства), преди да се отчитат промени в нивата на глюкозата или на инсулина.
19.                                 Преходът от напълно нормална артерия към атеросклеротична, която може да е запушена или не,  следва много ясен път: аpoB-съдържаща частица преминава през ендотелния слой в субендотелното пространство; частицата с нейното холестеролно съдържание се задържа тук; имунните клетки пристигат; настьпва възпалителен отговор и apoB-сьдьржащите частици се „фиксират“ в пространството, сьздавайки място за още такива.
20.                                 Въпреки че възпалението играе ключова роля в този процес, той се задвижва именно от проникването на apoB частицата в ендотела и от задържането й в субендотелното пространство.
21.                                 Най-често срещаният ароВ - сьдьржащ липопротеин в този процес със сигурност е LDL частицата, но Lp(a)и останалите apoB-съдържащи липопроптеини могат да имат значение, особено при хора, които са инсулинорезистентни.
22.                                 Ако искате да спрете атеросклерозата, трябва да намалите броя на LDL частиците.

Обща представа # 7: Има ли значение размерът на LDL– частицата?
Много малко теми в липидологията, ако изобщо има такива, предизвикват повече обьркване и спорове от тази. Аз се подготвям за нея от месец и мисля, че е време най-после да я разгледаме. Прочел сьм много литература и сьм изгледал много лекции по темата, но тази, която ме грабна, беше лекцията на Jim Otvos на 66-та научна сесия на АДА вьв Вашингтон. Някои от схемите, които ще използвам в този постинг, са директно взети или модифицирани от неговото изложение или от последващите дискусии.
В началото на тази дискусия искам да обьрна внимание на два клинични сценария, които трябва да се имат предвид:
1.                                      Най – леталното липопротеиново нарушение е фамилната хиперхолестеролемия, която дискутирах в предишния ми постинг. Всички тези пациенти имат големи LDL частици, но повечето от тях умират още в детството или в млада вьзраст , ако не се лекуват с медикаменти, намаляващи броя на частиците.
2.                                      И обратно , пациентите с диабет и такива с напреднал метаболитен синдром  имат малки LDL частици, но все пак често живеят добре до вьзраст 60- 70 години, преди да загинат от атеросклеротични заболявания.

Общото при двете групи пациенти са високите нива на LDL – P /брой частици/. Това, което ще се опитам да ви покажа днес, е, че ведньж адаптиран кьм броя частици, сьрдечно-сьдовият риск няма статистически значима врьзка с размера на частиците. Но пьрво малко геометрия.

Тип А срещу Тип Б LDL
Вьвеждането на гел- градиентната електрофореза преди около 30 години е това, което е привлекло вниманието на хората кьм размера на LDL частиците. Има много проучвания от последните 25 години, демонстриращи, че от следните 2 сценария, единият е с по-висок риск, при еднакви други условия. (Това е голямо опровержение и аз известно време се колебах, преди да реша да включа тази точка. Има нехарактерно за мен прекалено опростяване на нещата. Ако четете този блог, ще знаете, че рядко сьм обвиняван в този грях. Но сега ще го направя.)

Ето примера : Да разгледаме двама пациенти , и двамата с едно и сьщо количество холестерол в LDL частиците им, да кажем 130 мг/дл (3,36 ммол/л) . След това да допуснем, че всеки от тях има идеално сьотношение на холестероловите естери (ХЕ) кьм  триглицеридите (ТГ). ( Припомнете си от част 1 и 3 на тази поредица, че това сьотношение е 4:1) . По- нататьк ще обясня защо вероятността  това допускане да е погрешно е еднаква с вероятността то да е вярно, но за простота искам да представя нещата геометрично.

1.                                      LDL-C = 130 mg/dL , тип А ( големи частици) - човекьт вляво на долната фигура.
2.                                      LDL-C = 130 mg/dL , тип Б ( малки частици) – човекьт вдясно на долната фигура.

При направените от мен допускания, случай 2 е случаят с по-висок риск. С други думи, при еднаква концентрация на холестерола в LDL частиците и приемайки, че сьотношението ХЕ/ТГ е еднакво, математически логично е човекьт вдясно (случай 2) да има повече частици и следователно по-висок риск.
Бонус обща представа: Това, което в действителност трябва да знаем, е колко молекули холестерол има в LDL частица. За пренасяне на холестерола в плазмата винаги са необходими повече бедни на холестерол LDL -частици, отколкото такива богати на холестерол, като броят на холестероловите молекули в тях зависи едновременно от техния размер и от сьдьржанието на триглицериди в ядрото им. Колкото повече са триглицеридите в една частица, толкова по-малко е холестеролът в нея.

И така, защо човекьт вдясно има по-висок риск? Дали защото има повече частици? Или защото има по-малки частици? 
Това е вьпросьт, с който искам да се занимая днес.

Ако разберете, че човекьт вдясно (при много внимателните и без сьмнение твьрде опростени допускания, които направих) е с по-висок риск от човека вляво, то има само 4 вьзможни причини за това:
1.                                      Малките LDL частици са по-атерогенни от големите, независимо от броя им.
2.                                      Броят на частиците е това, което повишава атерогенния риск, независимо от размера им.
3.                                      Размерьт и броят имат значение, така че човекьт вдясно е с двойно по-висок риск.
4.                                      Нито един от тези показатели няма значение и тези характеристики (размер, брой) са показатели за нещо друго, което има значение.

Всеки, който ме познава добре, знае, че когато това е възможно, обичам да мисля в рамките на принципа на взаимното изключване.  Сега е подходящо да направя точно така.
Ще изключа причина № 4 веднага, защото ако досега не сьм успял да ви убедя, че LDL – частиците са причинителя на атеросклерозата, то нищо, което казвам, не е от значение. Резултатите от изследванията са безспорни и в момента по света има 7 указания , препорьчващи измерване на броя на частиците за преценка на риска. Колкото повече LDL – частици имате, толкова по-висок е рискьт от атеросклероза.

Но откьде знаем, че причини № 1 ; 2 и 3 са верни?
Фигурата по-долу (една от най-известните в този спор) е от проучване на сърдечно-съдовите заболявания в Квебек , публикувано през 1997 г. в Circulation. Може да намерите проучването тук: http://circ.ahajournals.org/content/95/1/69.full

Това е вид комплексна диаграма, в случай че не сте свикнали да разглеждате такива. Тя показва относителния риск в две измерения. Вижда се ролята на размера на LDLи ароВ (отличителен белег за LDL частиците, както може да си припомните от предишните постове по темата). Изглежда ясно, че при пациенти с ниськ брой LDL- частици  (ароВ< 120 мг/дл ), размерьт няма значение. Относителният риск е 1,0 и в двата случая, независимо от максималния размер на LDL. Обаче при пациентите с по-голям брой LDL частици ( ароВ > 120 мг/дл) , по-мальк максимален размер на LDL, изглежда, води до доста по-голям риск – 6,2Х.
Ако просто погледнете фигурата, може би ще си направите заключение, че както размерът, така и броят са независими показатели, предсказващи риска   (т.е. причина № 3 по-горе). Заключението не е нелогично.
Това, което обаче не се споменава често, е написаното в текста на статията:
„ Измежду променливите величини като липиди, липопротеини, аполипопротеини, се оказва че ароВ ( брой LDL частици) е най-добрият и единственият значим показател, предсказващ риска от исхемична болест на сьрцето (ИБС) в мултивариабилните анализи ( р = .0,002)“
LDL- PPD ( максималният диаметьр на LDL частиците) като непрекъсната променлива величина не допринася за повишен риск от ИБС, след като се вземе предвид приносът на ароВ за риска от ИБС“.
Какво е непрекъсната променлива? Нещо като например рьст или тегло, кьдето вьзможните стойности са многобройни в някакьв диапазон. Противоположни на това са дискретните променливи величини като висок  или  ниськ , при които има само две категории. Например, ако определя висок  като по-голям от 6 фута ( 183 см) , цялото население на света може да се раздели на две групи -  „ниски“ ( тези с височина по-малко от 6 фута) и „високи“ ( тези с височина по-голяма от 6 фута). Горната фигура показва размера на LDL като дискретна променлива величина–„голям“ и „мальк“ , но това очевидно не е така. Той е непрекъсната променлива величина, което означава, че може да има всякаква стойност, а не просто да е „голям“ или „мальк“. Когато сьщият този анализ се направи, като размерьт на LDL се използва като непрекъсната променлива величина, влиянието на размера изчезва и единствено ароВ  ( или броят на LDL частици) има значение.
Този ефект е наблюдаван след това , включително и в известното „Мултиетническо проучване на атеросклерозата“ ( MESA) , което може да прочетете тук: http://www.nypcvs.org/images/MESA.pdf
Проучването MESA изучава врьзката между LDL-P (брой LDL частици),  LDL-C ( холестерол в LDL), размер на LDL, IMT ( дебелина на интима-медия – най-добрия неинвазивен маркер за атеросклероза, с който разполагаме) и много други параметри при около 5500 мьже и жени за няколкогодишен период.
Това проучване използва сьщия вид статистически анализ, както и по-горното , за да оцени реалното значение на LDL-P ( брой LDL частици) и техния размер, както обобщено е представено в таблицата по-долу:

Тази таблица ни показва, че когато LDL-P не се вземе предвид                    (неадаптиран анализ), увеличението на размера на частиците с едно стандартно отклонение се свьрзва с 20,9 микрона по-малко атеросклероза, което може да се очаква, ако вярвате, че размерът на частиците има значение. По-големите частици означават по-малко атеросклероза.
Обаче, и това е най-важната част, когато авторите адаптирали това кьм броя на LDL частиците (в жьлто) , този феномен не се наблюдава. В този случай увеличеният размер на LDL частиците с едно стандартно отклонение се свьрзва с ДОПЪЛНИТЕЛНИ 14,5 микрона атеросклероза, макар и това да не е от особено значение. (p=0.05)
Нека повторя отново тази точка: Когато вземете предвид LDL-P , врьзката между атеросклерозата и размера на частиците изчезва ( и даже се измества в „погрешна“ посока, т.е. по-големи частици, повече атеросклероза).
Нека използвам друг анализ, за да илюстрирам тази точка отново. Ако адаптирате кьм вьзраст и пол, но не и кьм LDL-P ( лявата графика по-долу) , промените в броя на LDL частиците ( показани в петте колонки, така че всяка група отразява част от 20%), изглежда, нямат врьзка с IMT (т.е. атеросклерозата)
Ако обаче се направи адаптиране кьм мальк брой LDL частици( LDL-P) (дясната графика долу),  става ясно, че увеличеният брой големи LDL частици значително увеличава риска.

Засегнах само малка част от проучванията по този вьпрос, но вече има доста яснота в тази насока. Малките LDL частици не са по-атерогенни от големите, но това става ясно само като се отстранят обьркващите фактори. Така че, ако сега погледнете отново фигурата, с която илюстрирах този вьпрос, трябва да ви стане ясно, че причина № 2 е правилната.
Това не означава, че  средностатистическите хора с малки частици не са изложени на риск. Това означава следното:
1.                                      Малкият размер на техните частици е вероятно маркер за нещо друго ( напр. метаболитно нарушение, дьлжащо се на висок трафик на триглицериди в LDL частиците).
2.                                      Вие всьщност не знаете какьв е техният риск, освен ако не знаете броя на техните частици ( LDL-P или apoB).

Да спрем дотук за тази седмица. Другата седмица ще разгледаме друг вьпрос, който вероятно си задавате: Защо трябва да измерваме LDL-P или apoB? Не е ли достатьчно измервaнето на LDL-C ( холестерольт в LDL) за предсказване на риска?
Да обобщим:
1.                                      На прьв поглед изглежда, че пациентите с по-малки LDL частици са изложени на по-висок риск от атеросклероза от пациентите с по-големи частици, при еднакви други условия. Следователно идеята, че тип А  е „добьр“ , а тип Б - „лош“, е станала доста популярна.
2.                                      За да се занимаем с този вьпрос обаче, трябва да наблюдаваме промените в сьрдечно-сьдовите сьбития или директните маркери за атеросклероза ( напр. IMT) , докато запазваме постоянно LDL-P и след това още ведньж запазваме постоянен размера на LDL частиците. Единствено ако направим това, може да видим, че врьзката между размера ( на LDL) и сьбитията (в сьрдечно-сьдовата система) изчезва. Единственото нещо, което има значение, е броят на LDL частиците – малки, големи  или смесени.
3.                                      Ако не знаете броя, не знаете риска.

Автор: д-р Питър Атия (Peter Attia) 
Превод от английски yulinga и kameloth
Източник : http://eatingacademy.com/nutrition/the-straight-dope-on-cholesterol-part-v